House View – 2024. július

 

A képre kattintva pdf formátumban letölthető az anyag.

5 perces olvasási idő

 

MI TÖRTÉNT AZ ELŐZŐ HÓNAPBAN?

Fókuszban: választási hullámvasút Európában

A világ

Hullámvasútra kerültek az európai tőzsdék: annak ellenére, hogy az Európai Parlament jelenlegi többségi koalíciója – a jobbközép Európai Néppárt (EPP), a balközép Szocialisták és Demokraták (S&D), valamint a liberális Renew frakció – megtartotta vezető szerepét, Európa két vezető hatalmában, Franciaországban és Németországban óriási meglepetést okozott a szélsőjobb pártok előretörése. A hagyományosan antidemokratikusnak, és ezért piacellenesnek tartott formációk sikere kisebbfajta riadalmat okozott a befektetők között: az euró, a vezető európai kötvénypiacok és tőzsdék jelentős mértékben gyengültek. Ez jó beszállási pontot jelentett a kontinentális kötvény- és részvénypiacokra, ugyanis a vállalati eredmények és a makrogazdasági mutatók is javulást mutatnak, Franciaországban pedig a június 30-i előrehozott választásokon a szélsőjobb oldal az előzetes félelmekkel ellentétben nem tudott többséget szerezni. A piacok megnyugodtak, a börzék és az euró ismét erősödött.

Magyarország

A választások körüli politikai bizonytalanság Magyarországot sem kímélte: mivel a befektetők ilyenkor általában csökkentik kockázatos kitettségeiket, a forint és a forintos eszközök is kisebb hullámvasútra kerültek.

 

 

Kötvénypiacot érintő hírek

Több oldalról is jó célpont a közép-európai kötvénypiac. Egyrészt az új, Európa-barát lengyel kormányhoz jelentős reményeket fűznek a befektetők, nem utolsósorban az uniós források megszerzése terén. Másrészt a magas dollár kamatozású amerikai vállalati kötvények állampapírhoz mért kamatprémiuma csökkenni kezdett (a fejlett világban ezekkel tudnak a befektetők szemmel látható pénzt keresni!), ez pedig felértékelheti a – magasabb hozamú, fejlődő piaci – állampapírokat.

A fejlődő piaci kötvények szélesebb köre is a legígéretesebb befektetési célpontok közé került. Az ázsiai, latin-amerikai állampapírok – persze magas kockázat mellett – általában magas hozammal forognak, árfolyamuk pedig követi az amerikai kötvénypiaci folyamatokat. Azaz ezek hozama is várhatóan csökkenni kezdhet (azaz árfolyamuk nőhet), csak nagyobb mértékben, mint az USA-ban – így többet is lehet majd keresni velük.

Részvénypiacot érintő hírek

Érdemes lehet óvatosnak lenni az amerikai tőzsdéken. A tengerentúlon a gazdaság a vártnál gyengébben muzsikál, gyenge a fogyasztás, továbbra is a “soft landing”, azaz a “puha földet érés” a legvalószínűbb szcenárió a gazdaság számára. Első látásra ugyan az S&P500 index azt mutatja, a new-yorki tőzsde szinte megállíthatatlanul menetel felfelé, ám ha a számok mögé nézünk, látható, hogy ez az emelkedés mindössze néhány, a mesterséges intelligenciában érdekelt óriásvállalatnak (mint az Nvidia chipgyártó) köszönhető. Ezeknél a gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő vállalatoknál a túlzott optimizmust a növekvő vállalati eredmények sem indokolják, ha pedig megjelennek a konkurensek a piacon, megindul a verseny, jöhet a kijózanodás. Az amerikai gazdaság egészének állapotát jobban tükröző Russell 2000 index év eleje óta csak stagnál.

Az európai tőzsdék viszont jó beszállási pontot mutathatnak: ha a vállalati nyereségeket és az árfolyamokat vetjük össze, az árazásban átlagosan közel 25%-os diszkonttal forognak a részvények. Ennek oka az európai parlamenti választásokat övező, már említett politikai bizonytalanság, ami elsősorban a párizsi börzét érintette. A francia tőzsdei vállalatok többsége ugyanakkor igazi világcég (mint a Danone, a L’Oreal vagy éppen a Renault), amelyeket a belpolitika nem igazán érint, a szélsőjobb pedig nem szerzett többséget az új parlamentben. A kedélyek megnyugvásával a részvénypiacok is emelkedhetnek.

Devizapiacot érintő hírek

Ha akarnánk, se lehetne eurónk még hosszú évekig: az Európai Központi Bank legfrissebb konvergenciajelentése szerint, régiós összehasonlításban Magyarország áll a legmesszebb a célok teljesülésétől. Így aki meg akarja őrizni a pénze vásárlóértékét, továbbra is érdemes lehet valamennyit átváltania dollárra vagy euróra. A forint kilátásai bizonytalanok: elég csak a közelgő, 2026-os magyarországi választásokra gondolni. Az euró mellett szóló érv, hogy a dollár már túl sokat erősödött, az USA gazdasági növekedése elmarad a várttól, és a bizonytalanságot fokozza a novemberi elnökválasztás is.

Alternatív befektetéseket érintő hírek

Továbbra is ígéretes befektetés lehet az arany. Június első felében, átmeneti megingás után ismét történelmi rekordja közelében, unciánként (31,1 gramm) 2400 dollár körül kereskednek vele. A legfrissebb amerikai foglalkoztatási adatok ugyanis azt mutatták, egyre kevésbé feszes a munkaerőpiac, nő a munkanélküliek száma. Nincs nyomás a vállalatoknál a béremelésre, kisebb inflációra van esély – jöhet a várva várt kamatcsökkentés. Ez pedig felértékelheti az aranyat: az ugyanis nem fizet sem kamatot, sem osztalékot, így a lépéssel csökkenhet a nemesfém versenyhátránya a kötvény- vagy részvény piaccal szemben.

 

MIT VÁRUNK A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN?

Befektetési óra – vissza a fellendüléshez

Az előző időszakhoz képest a globális Befektetési Óra visszafelé, a Fellendülés irányába mozdult el, az új kilátások elsősorban a részvény befektetéseknek kedvezhetnek. A gazdasági növekedés stabilnak látszik, az inflációs kilátások ugyanakkor – döntően az olajár átmeneti mérséklődése miatt – csökkentek. A legnagyobb régiókat közelebbről vizsgálva az USA gazdasági ciklusa is a Fellendülés felé halad, az üzleti bizalmi mutatók javulása (főként a szolgáltatási szektorban) ellensúlyozta a tartósan szigorúbb monetáris politika negatív hatását.  Európában hasonló a helyzet: a Befektetési Óra a Fellendülés fázisában maradt, a gazdasági növekedés némileg javult, igaz, az infláció májusban kissé emelkedett. Kína ugyanakkor továbbra is recessziós jeleket mutat: egyelőre nem segítették a növekedési kép javulását az állami gazdaságélénkítő programok, az ingatlanszektor még így sem tud kilábalni az elhúzódó válságból.

Az óra mutatója azt jelöli, hogy melyik gazdasági ciklusban tartunk jelenleg. A halványabb mutatók a korábbi helyzetet tükrözik.

 

Taktikai eszközallokáció

  • A főbb eszközosztályok allokációján nem változtattunk.
  • A részvényeken belül leminősítettük az amerikai piacot, míg az európai, és a feltörekvő (ex-China) vállalatokra optimistábbá váltunk.

A súlyozások mutatják az adott országra, régióra és eszközosztályra vonatkozó értékelést, mely alapot ad a portfólió menedzsereknek a portfóliók strukturálására, a felveendő pozíciók kialakítására, ezáltal segíthet kihasználni a piacok által nyújtott lehetőségeket.

Súlyozások:

  • Erősen alulsúlyozott
  • Alulsúlyozott
  • Enyhén alulsúlyozott
  • Semleges
  • Enyhén felülsúlyozott
  • Felülsúlyozott
  • Erősen felülsúlyozott

Változások – változás az előző hónaphoz képest.

A táblázatot a befektetési óra és a quadrant elemzésünk alapján készítettük el.

 

VIG Alapok – Mintaportfóliók

A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:

  • 4-5 befektetési alapot választottunk a saját palettánkból.
  • Mindhárom devizában a körültekintő portfolió 40% részvény és 60% kötvény típusú befektetéseket céloz meg, míg a lendületes portfolió 60% részvény és 40% kötvény típusú befektetésekre fókuszál.

Kedvező piaci folyamatok zajlottak le, így sikeresnek tekinthető az előző havi allokáció. A portfólió menedzserek az európai piacokra pozitívan tekintenek: a kötvényekkel kapcsolatban semlegesek, a részvények vonatkozásában a globális piacok nagyobb fókuszt kapnak, míg a technológia papírok háttérbe kerülnek. Az amerikai gazdaság lassul, drágul a nyersanyag, és az olaj ára is beesett. Az alternatív befektetések esetében szintén semlegesek a portfólió menedzserek, így ezen folyamatok függvényében a VIG Európai Részvény Alapokba Fektető Részalappal bővült a forintos és az eurós portfólió, a dolláros portfólióba pedig a VIG Maraton ESG Multi Asset Befektetési Alap került be.

 

Fókusz alapok

VIG Maraton ESG Multi Asset Befektetési Alap

Az Alap pozitív hozammal zárta a júniust. A teljesítményhez a legnagyobb mértékben a fejlett piaci részvény kitettségünk járult hozzá, azon belül pedig az Apple részvények, amelyeket még május végén a Wordwide Developer Konferencián elhangzott AI törekvéseik bejelentése előtt sikerült megvennünk a portfólióba. Ezen felül a KKE régión belül vállalt lengyel és magyar részvényeink is hozzáadtak a teljesítményhez. A kötvény kitettséget tekintve a német zöld államkötvény és a régiós vállalati kötvényeink adtak hozzá a legtöbbet a teljesítményhez. Az Alap részvénykitettsége 20% körül maradt a hónapban, amely jelenleg a közép-európai régióra fókuszál. A kötvények esetén az Alap kockázati kitettsége szintén alacsony, ám valamelyest növeltük június folyamán, míg a fedezetlen devizakitettség az Alap 23%-át tette ki a hónap végén.

VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap

Az Alap emelkedéssel zárta a júniust, ezúttal főként a lengyel, magyar és román részvénypiacok teljesítettek kiemelkedően és zártak pluszban, míg az osztrák és cseh részvényindexek lejjebb kerültek a hónap végére. Kiemelkedőnek bizonyultak a lengyel ciklikus szektor papírjai (így a bank- és az olajszektor), de kiemelendő a 4 magyar blue chip rendkívül erős teljesítménye is. Az Alap némileg alulteljesítette benchmarkját, noha az év egészét tekintve továbbra is felülteljesít. A relatív teljesítményhez hozzátett a lengyel és magyar piacok felülsúlyozása, azonban a lengyel kiskereskedelmi fogyasztáshoz kötődő felülsúlyunk, és egyes közműcégek alulsúlyozása csökkentette azt. Az Alap júniusban átlagosan a referenciaindexnél 10%-kal magasabb részvénykitettséggel rendelkezett. Ország szinten a lengyel és a magyar piacokat tartjuk felülsúlyban.

VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap

A francia elnök előrehozott parlamenti választást írt ki az EU-választások nagyon gyenge eredményei után (az első fordulót június 30-án tartották, a másodikat pedig egy héttel később). Az EU további vámokat kíván kivetni a Kínából származó elektromos járművekre, amelyek 17-38% között szóródnak a meglévő 10%-os vám mellett. Az Európai Bizottság bejelentette, hogy szándékában áll túlzott deficit eljárást indítani hét ország ellen, beleértve Franciaországot, Olaszországot és Magyarországot is. Az eurózóna júniusi beszerzési menedzserindexei a várakozások alatt maradtak, míg az amerikai kiskereskedelmi értékesítések májusban a vártnál rosszabbul alakultak. A német Ifo-index csalódást okozott, mivel az üzleti várakozások öt hónap után először csökkentek. A hivatalban lévő amerikai elnök, Joe Biden, gyengén szerepelt az első elnökjelölti vitában. A Svájci Nemzeti Bank 25 bázisponttal, 1,25%-ra csökkentette jegybanki alapkamatát júniusi ülésén, míg az Angol és Norvég Jegybank változatlanul hagyta monetáris politikáját. A Fed szintén változatlanul hagyta alapkamatát, miközben Jerome Powell Fed-elnök szerint nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani az előre jelzett kamatpályának, amely 2024-re csak egy kamatcsökkentést jelez, szemben a korábbi hárommal. Az amerikai CPI-infláció a vártnál alacsonyabb lett, a havi maginfláció pedig 2021 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre esett. Az amerikai inflációs adatok 20 bázisponttal csökkentették a 10 éves amerikai államkötvény hozamát, ami a legfőbb európai államkötvényeket is érintette. A politikai fejlemények szélesítették a francia-német szpredeket, és hozzájárultak az európai részvények amerikai társaikhoz képesti alulteljesítéséhez, amelyek új csúcsokat értek el. Az európai államkötvények és az amerikai államkötvények többnyire stagnáltak a kevésbé fontos makroadat-közlések mellett és a következő hetek kulcsfontosságú gazdasági adatközlései és politikai eseményei előtt. Az európai vállalati hitelkockázati prémiumok nagyon szűk tartományban mozogtak, és az európai részvénypiacok oldalaztak. Az euró és a font gyengélkedtek. Az USD-JPY új többéves csúcsokat ért el 161 fölött. Az olasz, spanyol, francia és portugál pozíciókat finomhangoltuk – elmozdulva a magasabb kötvényszpredek irányába – anélkül, hogy jelentős változásokat eszközöltünk volna a kamatkockázatban. Ezen túlmenően az EU kitettség egy részét Ausztriába helyeztük át, miközben összességében pozitív megközelítést alkalmazunk, taktikai óvatossággal az eszközosztály iránt.

 

A hónap ESG témája: méltányos átállás

Azok, akik számára nem idegen az „ESG” (Környezeti, Társadalmi, Vállalatirányítási) kifejezés, bizonyára hallották már arról, hogy nemzetközileg kitűzött cél a szén-dioxid kibocsátás csökkentése (Párizsi Megállapodás).

Egészen pontosan 2050-re szeretné Európa elérni a szén-dioxid semlegességet, melynek mikéntjét a 2019 decemberében bemutatott európai zöld megállapodásban részletezi az EU. Ennek teljesítésére már készen, és folyamatban is van több terv kidolgozása, azonban a problémát nem lehet mindentől izoláltan, csak a cél elérése fókuszálva megoldani, hiszen a szénbányászat és égetés elkerülhetetlen megszüntetése alapvető változásokat hoz a piacon, és hatással lesz a bányáktól és erőművektől függő régiókra.[1] A méltányos átállás (Just Transition) elve azt mondja ki, hogy „a gazdaság környezetbarátabbá tétele minden érintett számára a lehető legtisztességesebb és legbefogadóbb módon kell, hogy végbe menjen, tisztességes munkalehetőségek megteremtése mellett, úgy, hogy senkit sem hagyunk hátra. Ez magában foglalja az éghajlatváltozással kapcsolatos fellépés társadalmi és gazdasági lehetőségeinek maximalizálását, miközben minimalizálja és gondosan kezeli a kihívásokat – beleértve az összes érintett csoport közötti hatékony szociális párbeszédet, valamint az alapvető munkaelvek és jogok tiszteletben tartását”[2] – Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO). A következőkben nézzük meg, hogy mit is jelent ez a gyakorlatban!

Mindenekelőtt azt szükséges tisztázni, hogy mit jelent pontosan a szén-dioxid semlegesség. Különbség van ugyanis a karbon semlegesség (net zero) és a nulla szén-dioxid kibocsátás között. A karbon semlegesség valójában nem azt jelenti, hogy a szén-dioxid kibocsátás nulla, hanem azt, hogy  megvalósul az egyensúly a kibocsátott szén-dioxid, illetve a légkörből kivont és szénelnyelőkben tárolt szén-dioxid mennyisége között. Szénelnyelőnek nevezünk minden olyan rendszert, amely több szenet nyel el, mint amennyit kibocsát. A fő természetes szénelnyelők közé tartozik a talaj, az erdők és az óceánok. A kibocsátások csökkentésének és a karbonsemlegesség megvalósításának másik módja az, ha az egyik ágazatban keletkező kibocsátásokat valahol máshol ellensúlyozzák. Ez megvalósítható a megújuló energiába, az energiahatékonyságba vagy más tiszta, alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákba való beruházások révén. Az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszere (ETS) jó példa a szén-dioxid-kibocsátás ellentételezésére. A kibocsátás-csökkentés elősegítésének másik példája lehet a szén-dioxid-határ kiigazító intézkedés és az ezzel kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátási díj. Ha a termékek olyan országból érkeznek, amelynek az Uniónál lazább klímavédelmi szabályai vannak, akkor szén-dioxid-kibocsátási díjat kell fizetni, ezzel biztosítva, hogy az import ne legyen olcsóbb, mint az egyenértékű EU-termék.

Mindenekelőtt azt szükséges tisztázni, hogy mit jelent pontosan a szén-dioxid semlegesség. Különbség van ugyanis a karbon semlegesség (net zero) és a nulla szén-dioxid kibocsátás között. A karbon semlegesség valójában nem azt jelenti, hogy a szén-dioxid kibocsátás nulla, hanem azt, hogy  megvalósul az egyensúly a kibocsátott szén-dioxid, illetve a légkörből kivont és szénelnyelőkben tárolt szén-dioxid mennyisége között. Szénelnyelőnek nevezünk minden olyan rendszert, amely több szenet nyel el, mint amennyit kibocsát. A fő természetes szénelnyelők közé tartozik a talaj, az erdők és az óceánok. A kibocsátások csökkentésének és a karbonsemlegesség megvalósításának másik módja az, ha az egyik ágazatban keletkező kibocsátásokat valahol máshol ellensúlyozzák. Ez megvalósítható a megújuló energiába, az energiahatékonyságba vagy más tiszta, alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákba való beruházások révén. Az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszere (ETS) jó példa a szén-dioxid-kibocsátás ellentételezésére. A kibocsátás-csökkentés elősegítésének másik példája lehet a szén-dioxid-határ kiigazító intézkedés és az ezzel kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátási díj. Ha a termékek olyan országból érkeznek, amelynek az Uniónál lazább klímavédelmi szabályai vannak, akkor szén-dioxid-kibocsátási díjat kell fizetni, ezzel biztosítva, hogy az import ne legyen olcsóbb, mint az egyenértékű EU-termék.[3]

Röviden összefoglalva tehát a cél 2050-re az, hogy az EU összes országa ne bocsásson ki több szén-dioxidot, mint amennyit elnyel, legyen az bármilyen formája is az elnyelésnek.

Ennek megvalósítása azonban értelemszerűen sok munkahely megszűnésével jár majd, de éppen azért került meghatározásra a szén-dioxid csökkentési célok mellett a méltányos átállás elve is, hogy azon emberek se kerüljenek hátrányos helyzetbe, akik jelenleg nagy szén-dioxid kibocsátású ágazatokban dolgoznak. A folyamat jelenleg ott tart, hogy a tényeken alapuló szakpolitikai döntéshozatal megalapozása érdekében az Európai Bizottság kutatja és elemzi a zöld átállás foglalkoztatási, készségekkel kapcsolatos, szociális és elosztási vonatkozásait, valamint a geopolitikai környezetben végbemenő változásokat és az energiaár-emelkedéseket. A Bizottság kutatást folytat más alapvető fontosságú területeken, így például az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, az igazságos reziliencia, valamint a közlekedési szegénység témájában is.[4]

 karbon semlegesség elérésére a folyamat tehát elindult, az ESG szempontoknak megfelelően, integrált szemlélettel valósulhat majd meg, a méltányos átállás elvének használata mellett.

[1] https://www.isfc.org/hu/just-transition

[2] https://www.eurofound.europa.eu/en/european-industrial-relations-dictionary/just-transition

[3] https://www.europarl.europa.eu/topics/hu/article/20190926STO62270/mit-jelent-a-karbonsemlegesseg-es-hogyan-erheto-el-2050-ig

[4] https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1587&langId=hu

 

House view – 2023. szeptember

House view – 2023. október

House view – 2023. november

House view – 2023. december

House view – 2024. január

House view – 2024. február

House view – 2024. március

House view – 2024. április

House view – 2024. május

House view – 2024. június

 

Jogi tájékoztató

Ez egy forgalmazási közlemény. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához részletesen tájékozódjon az alap befektetési politikájáról, a befektetés lehetséges kockázatairól és a forgalmazási
költségekről az alap forgalmazási helyein és az Alapkezelő weboldalán (www.vigam.hu) található kiemelt befektetési információjából, hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából. A múltbeli teljesítmény alapján nem jelezhetőek előre a jövőbeli hozamok.

A befektetéssel elérhető jövőbeni hozam adóköteles lehet, az egyes pénzügyi eszközökre, ügyletekre vonatkozó adó- és illeték információkat pedig csak az egyes befektetők egyedi körülményei alapján
lehet pontosan megítélni, ami a jövőben változhat. A befektető feladata, hogy tájékozódjon az adókötelezettségről.

Jelen tájékoztatóban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési
döntésért és annak következményeiért.

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám