A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:
Az allokációk hátterében álló főbb gazdasági folyamatok a globális és regionális gazdasági lassulás, a jegybanki kamatcsökkentési várakozások, valamint a befektetők kockázatkerülő vagy kockázatvállaló stratégiái. A körültekintő portfóliók inkább a stabilitásra és a biztonságosabb eszközökre (kötvények) fókuszálnak, míg a lendületes portfóliók a magasabb hozamú, de kockázatosabb részvényekre építenek. Az ESG szempontok továbbra is fontosak, különösen a feltörekvő piacokon és a vegyes eszközalapokban.
VIG HUF portfóliók
A magyar és közép-európai gazdasági helyzet romlása, valamint a globális gazdasági lassulás miatt a befektetők a biztonságosabb eszközök, különösen a kötvények felé fordulhatnak. A kamatcsökkentési várakozások és a stabilitást kereső befektetők egyaránt a hazai és globális kötvények iránti kereslet növekedését eredményezhetik, míg a részvények súlya csökkenhet a volatilitás és a kockázatok miatt.
VIG EUR portfóliók
Az Európai Unió gazdasági lassulása és az inflációs nyomás növekedése arra késztetheti a befektetőket, hogy a rövidebb lejáratú kötvényeket részesítsék előnyben, amelyek stabilitást és likviditást biztosíthatnak. Az ECB kamatdöntései és a diverzifikáció szükségessége befolyásolja az eszközallokációkat, miközben a részvénypiacok kockázatosabbá váltak a gazdasági bizonytalanságok közepette.
VIG USD portfóliók
Az amerikai gazdaságot érintő lassulás és a Federal Reserve kamatpolitikája meghatározó szerepet játszik az eszközallokációkban. A feltörekvő piaci részvények magasabb súlya a lendületes portfóliókban a magasabb hozamlehetőségeket tükrözi, míg a fejlett piaci rövid kötvények iránti kereslet továbbra is erős maradhat a kockázatkerülő befektetők körében.