Mire számíthatunk 2025 májusában?

Befektetői kilátások a VIG Alapkezelőtől
Az idei tavaszra a gazdasági környezet nem sok jót ígér: a világ gazdasági növekedése lassul, miközben az infláció makacsul fennmarad. Ezt a helyzetet nevezik „stagflációnak”, ami különösen nehéz a befektetők számára. Az Egyesült Államok gazdasága bár még erősnek tűnik, a jövőbe mutató adatok – például a várakozások vagy a cégek előrejelzései – már romlást jeleznek. Az európai gazdaság szintén nehéz időszak előtt áll: alacsony infláció, de gyenge növekedés, és az Európai Központi Bank akár tovább is csökkentheti a kamatot.
Ezeket a fejleményeket tovább rontják a nemzetközi kereskedelmi feszültségek, elsősorban az USA és más nagy gazdaságok közötti vámháborúk. A befektetők egy része már arra számít, hogy az amerikai gazdaság keményebb visszaesés elé néz. Ez a kockázat az európai vállalatokat is érinti, főleg mivel az eurózóna gazdasága erősen exportfüggő.
Kína egyelőre kilóg a sorból, ahol az utóbbi hónapokban kedvezőbb gazdasági adatok láttak napvilágot. Ugyanakkor a magas vámok hamarosan ott is éreztethetik a hatásukat.
Mit jelent mindez a befektetőknek?
Szakértőink óvatosabbá váltak, és ennek megfelelően módosítottuk az eszközallokációt:
- Részvények: Csökkentettük a részvények súlyát a portfólióban, különösen az amerikai piacokon. Ennek oka, hogy a gazdasági kilátások romlanak, és a részvények árazása már nem kínál elegendő biztonsági tartalékot.
- Kötvények: Növeltük a fejlett piacok kötvényeinek súlyát, amelyek általában jobban teljesítenek gyengébb gazdasági környezetben.
- Arany: Az aranyat technikailag túlvásároltnak tartjuk, így csökkentettük a pozíciót. Itt korrekcióra számítunk.
- Készpénz és pénzpiaci eszközök: Ezek arányát növeltük, mivel ezek biztonságosabbak, ha a piacok tovább esnek.
Régiós kilátások
A közép-kelet-európai (CEE) régió részvényeit továbbra is enyhén túlsúlyozzuk, mivel ezek a piacok vonzó árazásúak, és a vállalatok jó eredményeket mutatnak. Ezzel szemben az amerikai és európai részvények esetében semleges vagy enyhén alulsúlyos pozíciókat javasolunk.
Nyersanyagpiac: fordulóponthoz közelít az olaj
A kőolaj piacán érdekes változás történt. Négy év után először az olaj határidős ármozgásai (a „görbe”) jeleznek esetleges trendfordulót. Véleményünk szerint a 2026. januári határidős olajkontraktus különösen kedvező lehet azoknak, akik hosszabb távra gondolkodnak, mert jó arányban kínál kockázatot és lehetséges hozamot.
A hónap alapja: VIG Magyar Kötvény Befektetési Alap
Ebben a bizonytalan környezetben a konzervatívabb, stabilabb eszközöket javasoljuk. Májusban a VIG Magyar Kötvény Befektetési Alap került fókuszba, amely magyar állampapírokba és más hazai kötvényekbe fektet, így kisebb kockázattal, de kiszámíthatóbb hozammal kecsegtet.
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.