A hónap befektetési alapja: VIG Magyar Kötvény Befektetési Alap

A jelenlegi fundamentális és technikai környezet egyaránt kedvez a magyar kötvénypiacnak. A relatív értékeltség, a nemzetközi hozamesés támogatottsága, a hazai inflációs fordulat, valamint a stabil forint együttesen megalapozzák a pozitív kilátásokat. Bár középtávon fontos figyelemmel kísérni a fiskális kockázatokat, rövid távon úgy látjuk, nem fogyott el minden puskapor: van még tér a hozamcsökkenésre.
Az elmúlt időszakban jelentős mértékben felülsúlyoztuk a magyar kötvényeket: a 7% körüli hozamszintet kínáló, 3–5 éves futamidejű forint állampapírok, illetve az annál is hosszabb lejáratú kötvények nemzetközi összevetésben is vonzó beszállási lehetőséget kínáltak. A jelenlegi gazdasági környezetben több tényező is alátámasztja ennek az eszközosztálynak a kedvező kilátásait – nem csupán a hazai, hanem a globális folyamatok tükrében is.
Nemzetközi makrogazdasági háttér: lassulás és kötvénypiaci lehetőségek
Április-május környékén az amerikai makrogazdasági adatok hagyományosan gyengébb képet mutatnak, ennek a mintának a megismétlődését várjuk most is. Ezt a szokásosnak mondható gyengülést az idén tovább súlyosbíthatják a vámháborús feszültségek újbóli felerősödése és azok világgazdaságra gyakorolt hatásai.
Az Egyesült Államokban jelentős a gazdasági lassulás, sőt, nem zárható ki technikai recesszió sem. Ez a kilátás globálisan is erősíti a növekedési félelmeket, ami korábban mindig kedvező környezetet teremtett a kötvénypiacok számára. A bizonytalan növekedési kilátások természetükből adódóan a biztonságosabb eszközök, így az állampapírok irányába terelik a tőkét, ezzel növelve azok keresletét és árfolyamát, valamint csökkentve hozamukat.
Fontos kiemelni, hogy jelenleg a kötvénypiaci pozícionáltság nem tekinthető túlzottnak. Ez azt jelenti, hogy van még tér a hozamok további csökkenésére, a piaci potenciál nem merült ki. Ezt a képet erősíti az olaj alacsony árszintje is: a világpiaci jegyzések éves mélyponton vannak, ami enyhíti az inflációs kockázatokat, másrészt az USA-n kívüli világban – különösen a feltörekvő piacokon – a kereskedelmi konfliktusok inkább növekedési, mint inflációs irányból jelentenek kockázatot. Mindezek szintén kedvező makrokörnyezetet teremtenek a kötvények számára.
Magyar fundamentumok: inflációs fordulat, stabil deviza
A hazai inflációs pálya az év eleji meglepetéseket követően – részben kormányzati intézkedések nyomán – mérséklődni kezdett. Jó eséllyel túl vagyunk az idei inflációs csúcson, ami szintén hozzájárulhat a kötvényhozamok csökkenéséhez. Ezzel párhuzamosan a GDP-növekedési adatok alulmúlták a várakozásokat, ami kötvénypiaci szempontból pozitívum, feltéve, hogy a hazai fizetőeszköz stabilitása fennmarad.
Ebben a tekintetben különösen fontos a dollár gyengülése, amely segíti a régiós devizák, így a forint stabilitását is. A stabilabb forint pedig – az import árak kordában tartásával kedvező – inflációs hatással bír, és egyben csökkenti a hosszú lejáratú magyar állampapírok egyik legfontosabb kockázati tényezőjét. A nemzeti valuta stabilitása így közvetetten, de markánsan hozzájárulhat a hosszú hozamok csökkenéséhez.
Stabilitás az állampapírpiacon
Az elmúlt hónapok során több fontos hazai kockázaton is sikeresen túljutottunk. A február-márciusi időszakot érdemi tőkekiáramlás nélkül sikerült átvészelni. Az inflációkövető lakossági állampapírok kamatainak jelentős – mintegy 18%-ról 5% környékére történő – csökkenése ellenére nem tapasztaltunk érdemi devizagyengülést, és a befektetői bizalom is fennmaradt. Továbbá a 2025. évi költségvetési hiánycél 60%-a már március végéig teljesült, mindez pedig sem a deviza-, sem a kötvény-, sem a finanszírozási piacon nem okozott turbulenciát. Önmagát erősítő folyamatot láthatunk: a forint stabilitása javítja a kötvénypiaci megítélést, az attraktív, de mérséklődő hozamok pedig fenntarthatják a befektetői érdeklődést. A külföldiek magyar állampapír-kitettsége alacsony, bőven van tér, hogy visszatérjenek, ami igen kedvező fordulatot hozhat.
Az MNB szerepe és nemzetközi kitekintés
Bár a globális kamatvágási ciklus elindulása miatt egyre többen áraznak be magyar kamatcsökkentést is, az MNB áprilisban mégsem lépett ebbe az irányba, és a jövőre nézve sem utalt ennek gyors bekövetkeztére. A jegybank ezzel saját hitelességet épít, miközben lehetőséget teremt arra, hogy a külföldi jegybankok gyorsabb ütemű kamatvágásai nyomán javuljon a hazai kamatkülönbözet. Ez forinterősödéshez vezethet, ami a hozamgörbe meredekségének csökkenését, és hosszú távon a hosszú hozamok mérséklődését eredményezheti.
Ezzel szemben egy idő előtti, korai kamatcsökkentés inkább kockázatot jelentene: gyengébb forint, alacsonyabb rövid oldali hozamok, de romló befektetői megítélés a hosszú oldalon. A jelenlegi setup tehát stratégiailag helyes, és kedvező alapot biztosít a kötvénypiac számára.
Kedvező értékeltség és relatív felülteljesítés lehetősége
A magyar kötvénypiac relatív értelemben is attraktív: a régiós versenytársakhoz képest, de még a fejlett piacok – például Németország – állampapír hozamaihoz viszonyítva is vonzó felárat kínál. A nemzetközi és hazai makrogazdasági tényezők összhatása alapján úgy véljük, hogy a jelenlegi hozamszintek mellett nem merült ki a piacban rejlő lehetőség, további hozamcsökkenésre van tér.
Kitekintés és kockázatok
Természetesen nem szabad megfeledkezni a középtávú kockázatokról sem. A 2026-os választási év közeledte felveti a fiskális politika lazításának lehetőségét, különösen, ha a jelenlegi alacsony GDP-növekedési ütem tartós marad. Egy intenzívebb költségvetési élénkítés nyomán emelkedhet a költségvetési deficit, ami hatással lehet Magyarország adósminősítésére, a forint árfolyamára, és ezen keresztül a kötvénypiaci kockázati prémiumokra is.
Ugyanakkor ezek a kockázatok vélhetően csak később válnak hangsúlyossá. A következő hónapok kilátásai sokkal inkább kedvezőek, a jelenlegi nemzetközi és hazai makrokörnyezet alapvetően támogatja a kötvénypiaci pozíciók fenntartását.
A nemzetközi térben továbbra is Donald Trump lehetséges kereskedelempolitikai lépései jelenthetnek változást. Egy esetleges vám-visszavonás enyhítheti a jelenlegi növekedési félelmeket, míg egy nagy volumenű, előre nem jelzett fiskális élénkítés akár kedvezőtlen is lehet a kötvénypiacok számára.
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.