A képre kattintva pdf formátumban letölthető az anyag.

5 perces olvasási idő

MI TÖRTÉNT AZ ELŐZŐ HÓNAPBAN?

Fókuszban: a hanyatló dollár

Nyomás alatt van a dollár, mivel csökken az Amerikába vetett bizalom. Donald Trump elnök hivatalba lépése óta az amerikai dollár több mint 10%-ot gyengült a főbb devizákkal szemben, nemrégiben pedig hároméves mélypontot ért el, és évtizedek óta a legrosszabb első féléves teljesítménye felé tart. A vámok, az adócsökkentések és az amerikai jegybankra, a függetlenségére mindig kényes Fed-re (Federal Reserve) nehezedő politikai nyomás gyilkos kombinációja megingatja a befektetők bizalmát a globális tartalékvalutaként funkcionáló iránt. A növekvő kiábrándultságot jól mutatja, hogy a dollár gyengülését az amerikai államkötvények hozamainak emelkedése kíséri. Normális esetben a növekvő hozamok vonzzák a tőkét, erősítve a dollárt. Az ellentétes mozgás azonban arra utal, hogy a befektetők külföldre csoportosítják át tőkéjüket.  A Bank of America elemzése megállapította, hogy a nemzetközi alapkezelők ma jobban alulsúlyozzák a dollárt, mint az elmúlt 20 évben bármikor. A befektetők más biztonságos menedékek felé mozdulnak el, mint például a svájci frank, a japán jen és az arany. Utóbbi nemesfém árfolyama az idei első félévben 30 százalékos emelkedéssel történelmi rekordot ért el és megelőzte az eurót, mint a második legnagyobb globális tartalékeszköz a dollár után (amely a globális valutatartalékok 58%-át teszi ki).

 

Kötvénypiacot érintő hírek

A gazdaságilag fejlettebb országokba júniusban – kötvénypiaci szemmel nézve “végre” – megérkeztek a régóta sejtett-várt, gyenge gazdaságra utaló adatok. Amerikában a Kereskedelmi Minisztérium felmérése szerint a fogyasztói kiadások 0,1%-kal csökkentek májusban (jelentős volt a megtorpanás az autóvásárlásoknál), ahogy a lakosság jövedelme csökken, félelme pedig a vámok miatt áremelkedéstől nő.  A munkaerőpiac ugyan egyelőre stabil havi adatokat közöl, a jövőben itt is romlás várható, ami arra ösztönözheti az amerikai jegybank tisztviselőit, hogy az év későbbi szakaszában kamatot csökkentsenek.  A piacok mindenesetre már a mainál jóval alacsonyabb Fed Funds kamatsávot borítékolnak: az év végére többségük (a Goldman Sachs befektetési bankkal az élen) már nem a korábban becsült egy, hanem három, egyenként 0,25 százalékpontos dollár kamat csökkentést vár szeptemberben, októberben és decemberben a vámhatások és a munkaerőpiac gyengeségének ellensúlyozására.

Míg a Fed a tengerentúli gazdaság stimulálása érdekében csökkenti a kamatokat, a feltörekvő piaci központi bankok – a tavaly széles körben végrehajtott kamatcsökkentések után – inkább lassítják a tempót, vagy egyenesen leállítják a vágásokat az inflációs dinamika változásaira és a megújuló piaci bizonytalanságokra reagálva. Jó példa erre Magyarország, ahol az MNB tavaly ősz óta nem változtatott a 6,5%-os irányadó alapkamaton, az inflációs veszélyekre hivatkozva.  A fejlett országokhoz képest magas kamatkülönbözet és a feltörekvő piacok szilárd fundamentumai együttesen jelentős támogatást nyújtanak az eszközcsoportnak.

Részvénypiacot érintő hírek

Az irányadó S&P 500 amerikai tőzsdeindex június végén minden idők legmagasabb szintjén zárt, visszatérve az április eleji mélypontról (ahol az év elejéhez képest közel 18%-os mínuszban volt). ). Az index nagy kilengéseket mutatott a Fehér Ház folyamatban lévő vámügyei közepette, amelynek legújabb fejezete az Egyesült Államok és Kína, valamint az  Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás és a Fehér Ház továbbra is tárgyalásokat folytat kulcsfontosságú kereskedelmi partnereivel, köztük Kanadával, az Európai Unióval, Tajvannal, Japánnal és Indiával.

Ugyanakkor szakértők szerint a piacok jelenleg nagyon naiv módon látják, mi is történik a kereskedelmi fronton: komoly lehet a kockázata annak, hogy a kereskedelmi tárgyalások elhúzódnak vagy egyenesen kudarcot vallanak. Gyengülő gazdaság, csökkenő vállalati eredmény kilátások, és ugyanakkor tőzsdei rekord: a helyzet ellentmondásos, a korrekció valószínűsége egyre nő. Indokolt az óvatosság.

Devizapiacot érintő hírek

Érdemes volt figyelni a gazdasági folyamatokat (valamint Hírlevelünket) és a befektetéseket több deviza között felosztani: ahogy jósoltuk, a dollár tovább folytatta gyengülését mind az euróval, mind a forinttal szemben. Az uniós közös pénz és a magyar nemzeti valuta is közel 15 százalékkal értékelődött fel a dollárral szemben az idei első félévben, a trend ráadásul folytatódhat. Az okokról már írtunk: a pozícionáltság, a hozamgörbék meredeksége, és az USA-ból a bizalomvesztés és a csökkenő kamatok miatt kiáramló tőke továbbra is fontos mozgatórugó.

Ezzel szemben a forint árfolyama stabil maradhat, várhatóan 390 és 410 forint közötti euró árfolyammal. A hazai gazdasági kormányzatnak a növekvő inflációs kockázat és a magyar gazdaság imázsa miatt sem lehet érdeke a nemzeti valuta leértékelődése. A Magyar Nemzeti Bank az új elnöksége alatt sem csökkentette az irányadó rátát, a nemzetközi viszonylatban is jelentős kamatfelár pedig jelentős támaszt nyújt az árfolyamnak.

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A recesszió továbbra sem jó a nyersanyagpiacoknak. Egyedül az olaj világpiaci árában volt némi izgalom. Először június elején drágult a “fekete arany” az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások miatt abban a reményben, hogy a megállapodás fellendítheti a globális gazdasági kilátásokat, és ezáltal fellendítheti a legfontosabb energiahordozó keresletét. Majd az Izrael és Irán közötti háborús cselekmények borzolták a befektetők kedélyeit (a világ olajtartalékainak közel fele a Közel-Keleten található). A geopolitikai feszültség csökkenésének hatására azonban az olajár gyorsan korrigált annak ellenére is, hogy a gyengülő amerikai dollár is támogatja a kurzust.

Még az arany sem hozta a szokásos formáját: a biztonságos menedéknek és értékmegőrzőnek tekintett nemesfém ugyanis a bizonytalan és feszült háborús helyzet ellenére sem tudott újabb csúcsra drágulni. Ez azt mutatja, hogy az arany iránti vételi kedv csökken, a befektetők pozícionáltság magas.

MIT VÁRUNK A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN?

Befektetési óra

A globális befektetési óra továbbra is recessziós fázisban van. A globális inflációs kép továbbra is támogató, de a növekedési kilátások világszerte gyengék. Ha a közel-keleti geopolitikai feszültség és a nyomában járó júniusi, hordónként 75 dolláros olajár-csúcs még egy ideig velünk marad, a globális gazdaságot eluralhatja a stagfláció (alacsony növekedés, magas inflációval). De az olajár sokkok általában rövid életűek.

A gazdasági ciklus ugyanakkor az egyes jelentősebb régiókban eltérően alakul. Az Egyesült Államokban stagflációs a környezet, mivel a gazdasági aktivitás lassul (a legutolsó GDP adatok 0,5%-os csökkenést jeleztek), az ingatlanpiac szenved, de az ipari vagy kiskereskedelmi szektor sem igazán erős. A munkaerőpiac gyengül, és az elkövetkező hónapokban a vámokkal kapcsolatos költségek megjelenhetnek a vásárlóknál. Az euróövezetben és Kínában a befektetési óra már jóideje recessziós fázisban van. Az euróövezet GDP-növekedése ugyan erős volt az első negyedévben, de ez elsősorban a vámok miatt előrehozott exportnak volt betudható. A kontinentális gazdaság negyedét kitevő feldolgozóipar a geopolitikai okból megugrott olajáraktól szenved, miközben az infláció már nem jelent igazán kockázatot: a munkaerőpiac erős (az Eurostat által publikált  munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton, 6% alatt van). Az amerikai vámháború célkeresztjében álló Kínában is lassult a gyárak termelése, igaz, a lakossági fogyasztás a vártnál erősebbnek bizonyult. A kínai iparvállalatok profitja a Kínai Statisztikai Hivatal adatai szerint idén májusban 9,1%-kal zuhant az egy évvel korábbihoz képest, ami jól mutatja, hogy Peking gazdaságélénkítő erőfeszítései nem elégségesek a vállalatok jövedelmezőségének növelésében. Ez a legnagyobb havi visszaesést jelentette tavaly október óta.

Taktikai eszközallokáció

Mivel előrejelző modellünk, a VIG Global Investment Clock ebben a hónapban nem jelzett jelentős elmozdulást, ezért eszközosztály szinten nem változtattunk. Ugyanakkor az egyes osztályokon belül finomhangolást végeztünk. Tartjuk a kockázatmentes eszközök (készpénz, pénzpiaci eszközök) magas súlyát. A kötvények felül-, a nyersanyagok és a részvények alulteljesíthetnek a következő időszakban.

Egy jó lehetőség a kockázatkedvelőknek – feltörekvő piaci befektetések

A gyengülő dollár, amit már korábban említettünk, három mechanizmuson keresztül is támogatja a feltörekvő piacok eszközeit. Először is nagyobb pénz beáramlást vonzhat, mivel a befektetők magasabb hozamot keresnek a leértékelődő dollár környezetben. Ezenkívül (Kínától Lengyelországig) számos feltörekvő ország állam- és vállalati kötvénye amerikai dollár alapú – a csökkenő adósságteher pedig felértékelheti ezeket az országokat, és persze vele tőkepiaci eszközeit is. Az árupiaci árak végül, amelyek számos feltörekvő gazdaság kulcsfontosságú mozgatórugói, szintén emelkednek, amikor a dollár gyengül – ez egy másik potenciális hátszél.

Egyik szemünk sír, a másik nevet: recesszióban jó lehet a kötvény befektetés

A gazdasági ciklus recessziós szakaszában a lassuló gazdaságok miatt a jegybankok csökkenthetik az irányadó kamatokat, ami felértékeli a már korábban kibocsátott, magasabb hozammal forgó kötvény befektetéseket. A vezető wall street-i befektetési bankok Amerikában szeptemberben, októberben és decemberben 25-25 bázispontos kamatcsökkentésre számítanak, míg korábban mindössze egyetlen 25 bázispontos kamatcsökkentést jósoltak erre az évre.

A súlyozások mutatják az adott országra, régióra és eszközosztályra vonatkozó értékelést, mely alapot ad a portfólió menedzsereknek a portfóliók strukturálására, a felveendő pozíciók kialakítására, ezáltal segíthet kihasználni a piacok által nyújtott lehetőségeket.

Súlyozások:

Változások – változás az előző hónaphoz képest.

A táblázatot a befektetési óra és a quadrant elemzésünk alapján készítettük el.

A hónap alapja: VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Abszolút Hozamú Befektetési Alap

Az Alap elsősorban feltörekvő piacokon keres befektetési lehetőségeket, ami a jelenlegi gazdasági-tőkepiaci helyzetben jelentős felértékelődési potenciált jelent. A Trump-elnökség vámválsága és bizonytalansága ellenére a feltörekvő piacok általában jó évet zárnak, amit az amerikai piacokról való befektetői kivonulás tendenciája is támogat.

A gyengébb dollár pozitív a feltörekvő piacok számára: egyrészt ezeknek a régióknak az állam- és vállalati adósságában jelentős a dollár alapú kötvények aránya, másrészt a gyenge dollár segít csökkenteni az import költségeket, és ezáltal gyengíti a dollár alapú importált inflációt. Mivel a VIG MoneyMaxx Abszolút Hozamú Befektetési Alap portfóliójának 25%-a fejlődő piaci részvény (ez az arány jelenleg növekvő), 75%-a pedig kötvény, így a feltörekvő régiók felértékelődéséből nagymértékben profitálhat.

A hónap alapja, várakozásaink szerint, a taktikai eszközallokáció alapján a közeljövőben felülteljesítő lehet.

 

A hónap ESG témája: A Shien másik arca

A Shein a világ vezető fast fashion vállalatává vált, amely kiemelkedő növekedési ütemet produkálva naponta több ezer új termékkel bővíti kínálatát. Ennek ellenére (vagy éppen ezért) egyre inkább felmerülnek kérdések a vállalat környezeti lábnyomával, a munkavállalói jogainak védelmével, valamint irányítási gyakorlatával kapcsolatban. Bár a cég hangsúlyozza fenntarthatósági kezdeményezéseit és társadalmi felelősségvállalását, a fast fashion modell alapvetően ellentmondásos kapcsolatban áll a környezetvédelmi célokkal, és a dolgozók munkakörülményeit illető jelentős problémák úgy néz ki, hogy továbbra is fennállnak.

2025 áprilisában Christina Lin kínai youtuber Nancun városába, Dél-Kínába látogatott, amelyet a helyiek Shein faluként emlegetnek, és ahol több mint ötszáz Sheinnek dolgozó gyártó tevékenykedik. Utazásának célja az volt, hogy felmérje a Shein által 2022-ben tett nyilatkozatok eredményességét, amelyekben a vállalat a munkaügyi jogsértésekkel kapcsolatos vádakra reagálva etikus gyakorlatok bevezetését és a munkavállalók jólétének javítását ígérte. [1]

Utazásának kezdetén észrevette egy táblán a Shein álláshirdetéseit, amellyel kapcsolatban egy, az ipari szektorban dolgozó járókelő azt mondta, hogy a hirdetett fizetési sávokkal ellentétben, a gyakorlatban a munkavállalóknak szinte mindig a tartomány alsó értéke, illetve annál is alacsonyabb összeg került valójában kifizetésre. [2] A BBC 2025. januári cikke alapján a túlóra nélküli alapbér számos dolgozónál 2400 jüan (körülbelül 327 dollár), ami jelentősen elmarad az Asia Floor Wage Alliance által meghatározott, megélhetéshez szükséges 6512 jüantól. Ezt a rettentően alacsony bért a munkavállalók túlóra vállalásával 4000 és 10 000 jüan közötti összegre képesek növelni, amely már elegendő a megélhetéshez. [3]

Már több forrásból is olvashattuk korábban, hogy a fentebb említett megélhetéshez elegendő fizetés eléréséhez a munkaidő általában önkéntes vagy kötelező túlórákkal együtt reggel 8 órától este 10 óráig tart, amelyet most Christina megerősített videójában. Christina beszámolója szerint ebben a 14 órában csupán egy ebéd és egy vacsora szünetet kapnak a munkavállalók 1-1 órára, de mivel a fizetést az elkészült ruhadarabok után kapják, így sokan 20 perc alatt megebédelnek, és sietnek is vissza a varrógépek mögé. A kínai munkajogi törvények szerint az átlagos heti munkaidő nem haladhatja meg a 44 órát, és a munkáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy a munkavállalóknak hetente legalább egy pihenőnapjuk legyen. [4] Ezzel szemben Christina riportja szerint a Shein faluban átlagosan napi 12 órát dolgoznak, kivéve vasárnap, amikor 3 órával kevesebbet, amely bőven túllépi a 44 órás heti limitet és megszegi a heti egy pihenő nap biztosításának kötelességét, ami az alapvető munka- és emberi jogok megsértését is jelenti. [5]

A Shein a gyártást külső partnereken keresztül valósítja meg, akik saját ingatlanjaikban végzik a termelést, a Shein pedig megállapodás alapján fizet nekik a legyártott termékekért. [6] Christina egy, a Shein által korábban megkeresett gyártulajdonossal is készített interjút, amelyből kiderült, hogy a vállalat a versenyelőny fenntartása érdekében ruhadarabonként mindössze 0,41-0,68 dollárnyi (körülbelül 144,23-239,21 Ft) nyereséget biztosít a gyártóknak. Ez a gyakorlat a költségek szigorú minimalizálásán alapul, hogy a termékeket piaci versenyképességük érdekében a lehető legalacsonyabb áron tudják értékesíteni. A gyártulajdonos nyilatkozata szerint ez nagyon kevés a megélhetéshez és épp emiatt ő vissza is utasította a Shein ajánlatát. Azonban ezt sajnos nem mindenki teheti meg, ha ebben az iparban szeretne továbbra is tevékenykedni. [7]

A dolgozók helytelen körülményeinek fenntartása mellett a Shein környezeti hatása is rendkívül káros. Ez elsősorban abból származik, hogy a Shein a szállítást és a visszaküldést is légi közlekedéssel oldja meg, ami rendkívül magas károsanyag-kibocsátáshoz vezet, valamint a csomagolás során felhasznált temérdek műanyag jelentős szeméttermelést eredményez. A Shein legutóbbi fenntarthatósági riportjában feltárta, hogy kibocsátása 2024-ben 9,7%-kal nőtt, amellyel egész országok kibocsátásának szintjét éri el. [8] A fast fashion vállalatok a globális szén-dioxid kibocsátás körülbelül 10%-áért felelősek, amely az Európai Unió teljes kibocsátásával van jelenleg egy szinten, és meghaladja a légi- és tengeri közlekedés együttes kibocsátását is. [9] Mi több, a Fast fashion ipar jelentős vízfogyasztással és szennyezéssel jár, valamint évente mintegy 92 millió tonna textilhulladék keletkezéséhez vezet. [10] A Stand.earth környezetvédelmi szervezet által a hónap elején közzétett jelentés szerint a Shein a kibocsátáscsökkentés és a fenntarthatóság terén a legrosszabbul teljesítő fast fashion vállalatok közé tartozik, és a legnagyobb szennyezőként szerepel ebben a szektorban. A jelentés szerint, ha a Shein egy ország lenne, a világ 100. legnagyobb kibocsátója lenne, közel ugyanannyi szennyezést okozva, mint egész Libanon. [11]

A Shein története egyértelműen szemlélteti, hogy a fast fashion világának kényelme és látszólagos előnyei mögött súlyos áldozatok rejlenek: a környezet és az emberek egyaránt megfizetik a gyors, olcsó divat árát, amely felett nem szabad szemet hunynunk.

Források:

[1]-[2]; [6]-[7]: https://www.youtube.com/watch?v=fd228YQPn-0

[3]; [5]: https://www.bbc.com/news/articles/cdrylgvr77jo

[4] https://english.www.gov.cn/archive/laws_regulations/2014/08/23/content_281474983042473.htm

 [8] https://www.sheingroup.com/wp-content/uploads/2025/06/SHEIN-2024-Sustainability-and-Social-Impact-Report-Final-14-June.pdf

 [9]-[10] https://earth.org/statistics-about-fast-fashion-waste/

[11]: https://earth.org/fast-fashion-giant-sheins-emissions-balloon-in-2024/

 

House view – 2025. június

House view – 2025. május

House view – 2025. április

House view – 2025. március

House view – 2025. február

House view – 2025. január

House view – 2024. december

House view – 2024. november

House view – 2024. október

House view – 2024. szeptember

House view – 2024. augusztus

House view – 2024. július

House view – 2024. június

House view – 2024. május

House view – 2024. április

House view – 2024. március

House view – 2024. február

House view – 2024. január

 

Jogi tájékoztató

Ez egy forgalmazási közlemény. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához részletesen tájékozódjon az alap befektetési politikájáról, a befektetés lehetséges kockázatairól és a forgalmazási
költségekről az alap forgalmazási helyein és az Alapkezelő weboldalán (www.vigam.hu) található kiemelt befektetési információjából, hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából. A múltbeli teljesítmény alapján nem jelezhetőek előre a jövőbeli hozamok.

A befektetéssel elérhető jövőbeni hozam adóköteles lehet, az egyes pénzügyi eszközökre, ügyletekre vonatkozó adó- és illeték információkat pedig csak az egyes befektetők egyedi körülményei alapján
lehet pontosan megítélni, ami a jövőben változhat. A befektető feladata, hogy tájékozódjon az adókötelezettségről.

Jelen tájékoztatóban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési
döntésért és annak következményeiért.