Fenntarthatósági politikáról szóló nyilatkozat

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország azon túl, hogy betartja a csoport által meghatározott fenntarthatósági elveket, saját Felelős Befektetési és Fenntarthatósági Politikát (a továbbiakban: Politika) dolgozott ki és tart be a mindennapi működése során.

Ezen belső szabályzattal az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2088 számú, a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló rendelet 3. cikk (1) pontjában foglalt kötelezettségének tesz eleget.

A Politika tartalmazza azokat a felelős, illetve fenntartható befektetési tevékenységgel kapcsolatos alapelveket, amelyek mentén az Alapkezelő a vagyonkezelési gyakorlatát működteti. A Politika preambulumában kimondja, az Alapkezelő elkötelezett a felelős és fenntartható befektetési megközelítés mellett.

Az Alapkezelő jelentős befektetője számos iparágnak és vállalatnak, ennél fogva komoly felelőssége van, mint tőkebefektetőnek. Az Alapkezelő elkötelezett abban, hogy a kockázatok megfelelő azonosítása és kezelése mellett körültekintően és felelősségteljesen fektessen be ügyfelei javára.

Az Alapkezelő arra törekszik, hogy tulajdonosként – részvényesi szerepvállalása során az általa kezelt befektetési alapok és vagyonkezelt portfóliók javára eljárva – is hozzájáruljon a jóléthez és a fenntartható fejlődéshez. Hisz abban, hogy a Környezeti, Társadalmi és Irányítási (ESG) feltételek tulajdonosi és befektetési döntéshozatalba integrálása pozitív hatást fejt ki a hosszú távú megtérülésekre. Minden alkalmazottjától, különösen a befektetési tevékenységben érintettektől megköveteli, hogy támogassa ezt a megközelítést.

Az Alapkezelő felelős befektetési gyakorlata során az egyes portfóliók sajátosságainak figyelembevétele mellett a következő stratégiákat alkalmazza:

2024 januárjában az Alapkezelő csatlakozott a nemzetközileg is elismert ISS ESG’s Collaborative Engagement Services-hez, melynek köszönhetően részvényesi szerepvállalást valósíthat meg olyan társaságok esetében is, amelyekben önálló részesedése marginális, több befektetővel összefogva azonban eredményes szerepvállalásra lát lehetőséget.

Az Alapkezelő olyan befektetési döntéshozatali eljárásokat működtet és fejleszt, amelyek a fenntarthatósági kockázatok integrálását is célozzák az egyéb releváns befektetési kockázatok mellett. A fenntarthatósági kockázatok figyelembevételének konkrét módja függ az érintett portfólió jellegétől. Amennyiben a portfólió befektetési politikája kifejezetten tartalmaz olyan célokat, amelyek környezeti vagy társadalmi jellemzők vagy azok kombinációjának előmozdítására irányulnak, vagy a befektetési politika egy fenntartható befektetés megvalósítására törekszik, akkor az Alapkezelő vagyonkezelési gyakorlata eltérő mértékben, de kifejezetten előnyben részesíti olyan instrumentumokat, ahol a fenntarthatósági kockázatoknak való kitettség jellemzően alacsonyabb.

A környezeti célkitűzéssel rendelkező fenntarthatósági befektetésekre vonatkozóan a 6-os (Tiszta Víz és Alapvető Köztisztaság), 7-es (Megfizethető és Tiszta Energia), 11-es (Fenntartható Városok és Közösségek), 12-es (Felelős Fogyasztás és Termelés), 13-as (Fellépés az Éghajlatváltozás Ellen) és 15-ös (Szárazföldi Ökoszisztémák Védelme) SDG-t használjuk, a társadalmi célkitűzéssel rendelkező fenntarthatósági befektetésekre vonatkozóan pedig az 1-es (A Szegénység Felszámolása), 2-es (Az Éhezés Megszüntetése), 3-as (Egészség és Jóllét), 4-es (Minőségi Oktatás), 5-ös (Nemek Közötti Egyenlőség), 10-es (Egyenlőtlenségek Csökkentése) és 16-osat (Béke, Igazság és Erős Intézmények).

 

Hatásbefektetés: SFDR Article 9-es besorolású alapjaink elsődleges célja a fenntartható befektetés, azaz a környezetre gyakorolt pozitív hatás (impact) kifejtése. Ilyen formán célja túlmutat a környezeti károk mérséklésen és arra törekszik, hogy katalizátora legyen a környezeti változásoknak.

Nyilatkozat a befektetési döntések fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásairól

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., mint a VIG csoport tagja figyelembe veszi befektetési döntéseinek a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásait. Ezen káros hatásokat a Bizottság (EU) 2022/1288 Felhatalmazáson Alapuló Rendelete (továbbiakban: Rendelet) definiálja.

A megfelelést biztosító nyilatkozatot az Alapkezelő az (EU) 2019/2088 rendeletének 4. cikke alapján minden év június 30-ig közzétesszük. Ezen információk az előző év január 1-jétől december 31-ig tartó időszakra vonatkoznak. A jelenleg aktuális nyilatkozatunk itt érhető el.

Az Alapkezelőnél alkalmazott, főbb káros hatások figyelembevételére vonatkozó alapelveket a Felelős Befektetési és Fenntarthatósági Politika foglalja össze.

Ezen Politika leírja a fenntarthatóság szempontjából főbb káros hatásokat, illetve az Alapkezelőnek a káros hatások és mutatók azonosítására és rangsorolására irányuló gyakorlatát. Az Alapkezelő úgy alakítja ki és fejleszti a vonatkozó gyakorlatát, hogy azokba a jelenleg már elérhető, de idővel várhatóan egyre bővülő fenntarthatósági adatok is figyelembevételre kerüljenek. Ugyanakkor eszközkezelőként az Alapkezelő számára rendelkezésre álló releváns adatok körét alapvetően a kibocsátók vonatkozó tényleges közzétételi gyakorlata határozza meg. Ezen információk köre az Európai Unió fenntarthatósági szabályozásának teljeskörű bevezetésével, illetve a piaci szereplők alkalmazkodását követően éri majd el a szabályozók által célul kitűzött mélységét.

Nyilatkozat a befektetési tanácsadás fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásairól

Az Alapkezelő nyilatkozik, hogy a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásokat (PAI indikátorokat) a fenntarthatósági célkitűzéssel rendelkező alapok esetében méri, megvizsgálja, valamint ennek eredményéről tájékoztatja ügyfeleit az adott alapok éves jelentésében.

Az Alapkezelő szerepvállalási politikájának kivonata

Az Alapkezelő az általa kezelt befektetési alapok és vagyonkezelt portfoliók javára eljárva részvényesi szerepvállalása során az ügyfelei és/vagy befektetői érdekeinek érvényesítése érdekében jár el. Az Alapkezelő általános célja részvényesi szerepvállalása során, hogy azok a vállalatok, amelyekbe a portfoliók fektetnek az Alapkezelő befektetési céljainak megfelelően működjenek. Ennek során információkat gyűjt az érintett vállalatok fenntarthatósági elkötelezettségéről és indokolt esetben a fenntarthatósági elkötelezettségét a szavazások során is érvényesítheti.

Az Alapkezelő általánosságban támogató részvényesi magatartást képvisel az Alapkezelő befektetéseivel érintett társaságok vezetősége felé. Ahol az Alapkezelő által képviselt portfoliók összesített szavazati joga meghaladja az 5%-ot, valamint érdekérvényesítőképességgel bír a közgyűlési határozatokra, adott határozati javaslatok ellen is felléphet, amennyiben úgy ítéli meg, hogy ez a lépés ügyfelei és/vagy befektetői érdekében áll.

Az Alapkezelő évente tájékoztatást ad Szerepvállalási Politikája végrehajtásáról a vonatkozó jogszabály által meghatározott tartalommal. Az Alapkezelő azon intézményi befektetőit, amelyekkel portfoliókezelési megállapodást kötött, évente írásban tájékoztatja arról, hogy a befektetési stratégiája és annak végrehajtása milyen módon felel meg a megállapodásnak, továbbá hogyan járul hozzá az intézményi befektető eszközeinek közép- és hosszú távú teljesítményéhez.

Az Alapkezelő a vonatkozó jogszabályi előírásokkal összhangban a Szerepvállalási Politikát, valamint annak végrehajtásáról való tájékoztatást honlapján (vigam.hu) nyilvánosságra hozza.

A VIG Alapkezelő Zrt. javadalmazási politikájának kivonata

A VIG Alapkezelőnél hisszük, hogy ügyfeleink számára az igazi értéket kollégáink szakértelme és elkötelezettsége teremti meg. Ezért olyan munkakörnyezetet és ösztönzési rendszert alakítottunk ki, amely nemcsak a kiemelkedő teljesítményt jutalmazza, hanem hosszú távon is támogatja munkatársaink motivációját és fejlődését, miközben új tehetségeket vonz vállalatunkhoz. A sikeres és eredményes munkavégzés érdekében versenyképes javadalmazási rendszerrel és folyamatos képzésekkel biztosítjuk kollégáink számára a szakmai és személyes fejlődés lehetőségét.

Javadalmazási filozófiánk alapja a munkaerőpiaci trendek folyamatos figyelemmel kísérése és releváns referenciaértékek kialakítása. Hisszük, hogy a kiváló teljesítményt megfelelően kell elismerni, ezért az alapbér mellett teljesítményalapú, változó javadalmazási elemeket is alkalmazunk.

Javadalmazási Politikánk kizárólag a megfontolt és felelős kockázatvállalást ösztönzi, ezáltal megakadályozva, hogy kollégáink a munkakörükhöz tartozó felelősségi körükön túlmutató, túlzott kockázatokat vállaljanak. A kockázatértékelés során figyelembe vesszük a fenntarthatósági kockázatokat is, összhangban vállalatcsoportunk víziójával, amely szerint a felelős befektetési gyakorlat hosszú távon értéket teremt.

Ennek érdekében javadalmazási rendszerünkben – többek között – kockázati mutatókat építettünk be. Az értékelés során hosszabb távú teljesítmény mutatókat is figyelembe veszünk, valamint a kockázatvállalás szempontjából meghatározó szerepet betöltő kollégáknál – előre rögzített küszöbérték teljesülése esetén – a változó javadalmazás 40%-át elhatároljuk. Ezt az összeget három évre elosztva, halasztva fizetjük ki, így biztosítva, hogy az értékelési időszak lezárása után feltárt túlzott kockázatvállalás esetén a prémium csökkenthető vagy visszavonható legyen. Az elhatárolt összegek a hároméves időszak alatt a VIG Alapkezelő által kezelt kulcsfontosságú befektetési alapokba kerülnek befektetésre, tovább erősítve az érdekeltséget az alapok fenntartható és eredményes működésében.

Bizonyos munkaköröket betöltő munkavállalók teljesítményük függvényében éves változó bérezésben (prémiumban) részesülhetnek. A VIG Alapkezelő célja, hogy az érintett munkakörök sajátosságaihoz igazodva díjazza a kiváló teljesítményt. Az összes kitűzött cél túlteljesítése esetén a maximálisan kifizethető prémium az éves jövedelem 45–100%-a között mozoghat. Az értékelési folyamat szerint az Igazgatóság tagjai, a kockázatkezelési vezető (CRO) és a megfelelőségi tisztségviselő (CO) esetében az értékelést az elnök-vezérigazgató végzi, majd a pénzügyi év lezárását követően a Javadalmazási Bizottság felülvizsgálja és jóváhagyja az értékelést. A többi prémiumra jogosult munkavállaló esetében a teljesítményértékelést a közvetlen vezető és a terültért felelős igazgatósági tag végzi, amelyet ezt követően az elnök-vezérigazgató felülvizsgál és jóváhagy.

A kifizetendő prémium összegét az egyéni célok teljesülése és azok súlyozása, a vezetői értékelés egyéb lényeges szempontjai (hozzáállás, elkötelezettség, hatékonyság) határozzák meg. A prémium mértéke az éves alapbér százalékában kerül meghatározásra. A prémiumként kifizethető összegek meghatározásakor az egyéni célok teljesülése mellett további szempontként szerepel a Felügyelő Bizottság által jóváhagyott feltételrendszer alapján kiszámított és jóváhagyott bónuszkeret nagysága. A bónuszkeret mértékét a vállalati, illetve vállalatcsoport szintű célok teljesülése határozza meg.

A munkatársak motivációjának növelése céljából bevezetésre került a ’Sikerdíj’, amely teljesítményalapú juttatásként szolgál. Portfólió menedzserek esetében a sikerdíj az általuk kezelt portfólió teljesítményéhez kötött, és egyéni céljaik túlteljesítése esetén kerül kifizetésre. A többi érintett munkavállaló esetében a sikerdíj a vállalat éves teljesítményére épül, és a vállalati célok túlteljesítése esetén jár. Ez a rendszer hozzájárul a teljesítményorientált vállalati kultúra erősítéséhez és a munkatársak ösztönzéséhez. A sikerdíj számításának módjáról, kifizetésének feltételeiről és a jogosultsági kritériumokról részletes információ a Javadalmazási Politikában található.

A VIG Alapkezelő a Javadalmazási Politikáját úgy alakította ki és tartja folyamatosan karban, hogy az megfeleljen az alapkezelőkre vonatkozó ágazati jogszabályi előírásoknak, valamint az egyéb szabályozói elvárásoknak – különös tekintettel az MNB által kiadott ajánlásra –, amely a pénzügyi szervezetek javadalmazási politikájára vonatkozik. Emellett a VIG Alapkezelő a javadalmazási szabályok kialakításakor figyelembe veszi a VIG Group javadalmazási alapelveit is.

A Javadalmazási Politikát a HR évente felülvizsgálja a kockázatkezelési, a megfelelőségi és a belső ellenőrzési terület bevonásával. A Javadalmazási Politikát a VIG Alapkezelő Felügyelő Bizottsága hagyja jóvá, annak végrehajtásáért az Igazgatóság felel.